ankara üniversitesine yakın öğrenci yurtları

ankara üniversitesine yakın öğrenci yurtları

Ankara üniversitesine yakın öğrenci yurtları

Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

Ankara’da gezilecek tarihi yerler ve diğer birçok yerler aslında sanıldığından çok daha fazladır. Ankara sadece başkent olmamakla birlikte gezme konusunda da birçok yere sahip. Güzel parkları, akvaryum, önemli kişilerin mezarları, tarihi müzeler ve eğlence yerleri de bu listede yer almaktadır. Ankara üniversitesine yakın öğrenci yurtları Ankara’ya geldiğiniz zaman sırası ile nerelere gidebileceğinizi liste halinde inceleyelim.

Anıtkabir

Ankara Kalesi

 

Ankara Kalesi, Altındağ’da yer almakta ve yaklaşık 110 metre yüksekliğindedir. 1073 tarihlerinde Türklerin kontrolüne geçen Ankara Kalesi, halen Türklerin elinde olmakla beraber içerisinde surların yanı sıra alışveriş merkezlerinden kafe ve restoranlara kadar imkânlar bulunmaktadır. Ulaşımı kolay olan Ankara Kalesine gelerek Ankara’nın tümünü 360 derece görebilir, Ankara’nın muhteşem manzarasında çay ile keyif yapabilirsiniz. ankara üniversitesine yakın öğrenci yurtları Ankara’da sevgiliyle gezilecek yerler arasında yer alan Ankara kalesi sayesinde sevgiliniz ile baş başa Ankara’yı tepeden izleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Kızılay Meydanı

 

ankara üniversitesine yakın öğrenci yurtları.Ankara’ya giden herkesin görmesi gereken yerlerden bir tanesidir.ankara üniversitesine yakın öğrenci yurtları Ankara’nın kalbi olan Kızılay Meydanı, ne kadar kalabalık olduğunu görme fırsatını yakalayabilirsiniz. Her daim kalabalık olan bu meydanda zaman zaman çeşitli etkinlikler ve aktiviteler yapılmaktadır. Bunun yanı sıra şehrin merkezi olduğu için birçok büyük alışveriş merkezleri, sinema salonları, eğlence yerleri, kafeler, restoranlar, barlar, sanat ve kültür yerleri, sinemalar ve daha birçok mekânı Ankara’nın kalbinde Kızılay Meydanında görebilirsiniz.

Kocatepe Camii

 

1987 tarihinde Turgut Özal tarafından ibate açılan Kocatepe Camii, 20.000 kişilik orta doğunun en büyük camisidir. Kocatepe Camii, 20 yıllık inşaatı en uzun süren camiler arasında yer almaktadır. İnşaatın hızlanması için binlerce kişi gönüllü olarak çalışmış ve şu an günümüzde kullanmamıza vesile olmuştur. ankara üniversitesine yakın öğrenci yurtlarıAyrıca, Kocatepe Camii içerisine girdiğiniz zaman içiniz huzur dolacaktır

 

Hamamönü Mahallesi

 

Hamamönü mahallesi, sadece Ankara’nın ilk yerleşim yeri değil ayrıca önemli isimlerin de yaşadığı bir mahalledir. Milli şairimiz olan Mehmet Akif Ersoy bu mahallede yaşıyor ve burada ikamet ediyordu. İstiklal marşımızı da bu evinde yazmıştı. Ayrıca dilerseniz Mehmet Akif Ersoy’un evi de müze haline geldiği için ziyaret edebilir ve evini görebilirsiniz.ankara üniversitesine yakın öğrenci yurtları Altındağ belediyesi tarafından restorasyonu yapılan bu mahalle çok daha güzel bir görünüm almış ve daha canlı görünmektedir. Milli şairimizin yanı sıra bu mahalle tamamen müzelerle doludur. Muhsin Yazıcıoğlu’nun kabri ve Tacettin Dergâhının da isteyenlere kapıları açıktır.

Mehmet Akif Ersoy Evi

 

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un evi Altındağ’da Hamamönü mahallesinde müze olarak hizmete ilk olarak 1949 tarihinde açılmıştı. Fakat bakımsız kalınca zamanla yıpranan ev bir süre sonra kapanmıştı. Hacettepe Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. İhsan Doğramacı tarafından 1982 tarihinde yapıyı ve anıyı bozmayacak şekilde restore edilerek halkın hizmetine tekrar 1984 tarihinde ikinci kez törenle açılmıştır. O günden bu güne kadar daha iyi korunan bu evde milli şairimiz İstiklal Marşını yazmıştır.

 

Eski Meclis Binası

 

Ankara’da gezilecek yerler listemizde ki sonraki durağımız Eski Meclis Binası.İttihat ve terakki cemiyetinin binası olan eski meclis binası, Türkiye’de kurulan ilk meclis binasıdır. 1920’de kurulmuş ve Kurtuluş Savaşı gibi birçok önemli kararların alındığı bu bina 1981 tarihinde Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak hizmete açılmıştı.ankara üniversitesine yakın öğrenci yurtları Ulus meydanında yer alan eski meclis binası, bulması kolay bir yerdedir. İçeriye girdiğiniz zaman Kurtuluş Savaşı’nın hangi şartlarda konuşulduğu ve plan yapılarak nasıl kaleme alındığını bu müzede maziye giderek öğreneceksiniz

Harikalar Diyarı

 

ankara üniversitesine yakın öğrenci yurtlarıAnkara’da gezilecek parklar arasında Harikalar Diyarı olmazsa olmazdır. Harikalar Diyarı kitabından esinlenerek yapılan bu park içerisinde tüm karakterleri görebilirsiniz. Avrupa dâhil Türkiye’nin en büyük ve güzel parklarından bir tanesidir. Sanki kitabın içerisindeymişsiniz gibi his veren bu güzel park 1.000 dönüm civarındadır. Ayrıca 500 dönümü yeşilliklere bürünmüş ve doğa ile bir bütün halinde yapılmıştır.ankara üniversitesine yakın öğrenci yurtları Bundan dolayı Ankara’da gezilecek doğal yerlerden bir tanesidir. 2004 tarihinden bu yana hizmete açık olan Harikalar Diyarında kitabın bütün kahramanları bulunmaktadır.

www.eyubogluyurt.com

 

http://www.eyubogluyurtlari.com.tr/


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir