SPOR YAPMAK

SPOR YAPMAK

SPOR YAPMAK

Ankara Erkek Yurdu

http://www.eyubogluyurt.com

 

SPOR YAPMAK

 

Spor yapmak vücudun her noktasına farklı şekilde yarar sağlamaktadır. Öncelikle akciğerlerin güçlenmesini sağlayarak kalp ve damar rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Hem psikolojik hem de fiziksel olarak kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlar. Depresyona karşı bir kalkan görevi görür. Diyabet ve obezite rahatsızlıklarına karşı büyük etki gösterir. Kan şekerini düzenler, kolesterol ve tansiyonu düzenler. Ayrıca, kemik ve kas dokusuna da iyi gelerek, vücudun direncinin artmasını sağlar. Özellikle kış aylarında her türlü rahatsızlığa karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Spor yapmak, vücudun ihtiyacı olan hareket düzeyinin karşılanmasında ve dinç olmasında büyük bir etkendir. Bu eylemi spor salonlarında gerçekleştirebileceğiniz gibi aynı zamanda açık havada da gerçekleştirebilirsiniz. Düzenli olarak spor yapmak istiyorsanız kendinize bir ajanda edinerek belirli egzersiz ve yürüyüşleri not edebilir ve belirlediğiniz hedeflere ulaşamaya çalışabilirsiniz.

Spor yapmak faydalı olsa da vücudu aşırı zorlamak veya bazı rahatsızlıkları olup bilindiği halde spor yapmak vücudunuza zarar verebilmektedir. Bunun için belirli bir rahatsızlığınız var ise doktor kontrolünde spor yapmanız gerekmektedir. Öte yandan kendinize özgü olarak belirli bir düzen içerisinde spor yapmak istiyorsanız bir ajanda alarak aylık olarak bir spor listesi düzenleyebilir ve kendinize bir hedef belirleyerek beslenme düzeninize de dikkat etmek suretiyle bu hedefe ulaşmaya çalışabilirsiniz.

 

Spor yapmayı seviyor musunuz? Spor yapmaya karar verdiğiniz başladınız diyelim, ne kadar sürüyor bu kararınız? Tam gaz ile spora başlayıp bırakıyorsanız merak etmeyin problem sizde değil, bilimsel araştırmalara baktınız zaman da %80 üzerinde insanların spor yapmaya başladığı zaman pes ederek spor yapmayı bırakıyor. Sizde bu yüzdelik dilimin içerisinde iseniz, spor yapmak için sizi motiveye getireceğimiz ipuçları ile spor yapmaktan pes etmeyeceksiniz ve zevk alarak spora devam edeceksiniz.

Spor yapmanızda ki hedefiniz nedir? Kas yapmak mı istiyorsunuz, vücut geliştirmek mi yoksa kilo vermek mi? Hedeflerinizi belirlerken kısa vadeli ve gerçekçi olmasına özen gösterin. Aksi halde uzun vadede ve büyük hedefler koyarsanız kendinize ulaşamadığınız için çok üzülürsünüz. Bu yüzden kısa süreli, ulaşabileceğiniz hedefler koyun kendinize ve sonucunda mutlu olun.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir