ÜNİVERSİTELİ OLMAK

ÜNİVERSİTELİ OLMAK

http://www.eyubogluyurt.com

 

ÜNİVERSİTELİ OLMAK

Üniversiteli Olmak en başta tüm sorumluluğu almaktır, ergenliği tamamlayıp genç yetişkinliğe doğru yol almaktır.

Hayat boyu devam edecek arkadaşlıklar kurmaktır… Kayıt sırasında, sınıfta, öğrenci kulüplerinde, sempozyumlarda, kongrelerde arkadaşlarla birlikte takılmaktır, tatile gitmektir, planlar yapmaktır ve belki de sonrasında birlikte çalışmaktır.

Vizedir, finaldir… Sabahlamak ‘tır, en iyi not tutanın peşinden koşmaktır. Sonuçları heyecanla beklemektir.

Uzun yollardır… Sabahları derse yetişmek için otobüs, metrobüs, dolmuş duraklarında beklemektir, olmadı koşmaktır sınava yetişmek için.   Ya da hafta sonu anneye, babaya, kardeşe, eski arkadaşlara kavuşmak için gidilen yollardır.

Üniversite öğrencilerinin kaygıları başlıca şunlardır;

Yeni ortama girmek: Daha önce hiç girmediği bir ortama girmek kişide kaygı yarabilir. Ama duruma direkt sosyal kaygı var demek yersiz olur. Özellikle de ailesinden ayrılmış bir genç için çok olası bir duygudur.

Aileden ayrılmak:Üniversiteye kadar aileyle yaşayan gençler için zorlayıcı bir kısım olduğunu kabul edebilmeliyiz. Bu süreç genç için zorlayıcı olduğu kadar aile içinde zor olur. Ama bu noktada duygusallık yüksek olduğu için kaçırılabilen bir kısım var. Gencin olgunlaşma, öz yeterlilik kazanıyor olması buradan geçmektedir. Ayrılabilmek, tek başına yapabiliyor olabilmek. Ayrılıktan sonraki kısmın uzun sürmesi ve çekilen üzüntünün artması aileyle bağımlı bir ilişki kurulduğunu gösterir. Bu durumda uzmandan yardım alınarak devam edilmesi süreci daha sağlıklı kılar.

Farklı kültürlerin buluşması: Türkiye’nin bir çok şehrinde arkadaş edinebiliyor olunması.

Ankara’da en iyi özel erkek öğrenci yurtları arasında gösterilen Beştepe özel Erkek öğrenci yurdu, Ankara’nın en merkezi ve güvenilir semtlerinden birisi olan Beştepe semtindedir. Beştepe özel erkek öğrenci yurduna ulaşım oldukça kolaydır.Gazi ve Ankara Üniversitesine yürüme mesafesinde olan yurdumuzun, diğer tüm üniversitelere tek vasıta ile hızlı ve rahat ulaşım imkanı mevcuttur. Emek metro durağına 300 metre, Ankara şehirlerarası otobüs terminali (AŞTİ) ye sadece 1 km mesafededir.Ankara Üniversitesi Merkez Kampüsü 2 km,Gazi İletişim Fakültesine 1 km,Gazi Mühendislik Fakülteleri 4.5 km,Ankara Üniversitesi Diş Fakültesi 800 metre,Tobb Üniversitesi 2 km,Ankara Garı 2.7 km,Yüksek İhtisas Üniversitesi 2.5 km,Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi 2 km,Odtü 3 km,  Bilkent  Üniversitesi 5 km, Hacettepe Üniversitesi 8 km,Çankaya Üniversitesi 3.5 km,Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi 3.92 km, Hacı Bayram Üniversitesi Beşevler  1.40 km, Lokman Hekim Üniversitesi  2.78 km,Kara Harp Okulu 3.29 km uzaklıktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir