ÜNİVERSİTELİLERİN BARINMA SORUNLARI

ÜNİVERSİTELİLERİN BARINMA SORUNLARI

ÜNİVERSİTELİLERİN BARINMA SORUNLARI

http://www.eyubogluyurt.com

Ankara Erkek Yurdu

 

ÜNİVERSİTELİLERİN BARINMA SORUNLARI

Üniversiteliler, üniversiteyi kazandıkları andan itibaren barımna sorununu çözmek için çeşitli yöntemlere başvuruyor. Üniversitelilerin  barınma sorununu çözebilecekleri temel olarak üç alternatif çıkıyor: Devlet Yurtları, Üniversite Yurtları, Özel Yurtlar.

Devlet üniversitelerinde okumak için üniversitenin bulunduğu şehre gelen öğrencilerin büyük bir çoğunluğu devlet yurtlarını tercih etmektedir. Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı devlet yurtları kalacak yer seçenekleri içinde ekonomik anlamda en uygun yer olduğu için tercih ediliyor. Ancak devlet yurtlarının kapasitesi ihtiyacı karşılamakta tamamen yetersizdir. 

Üniversite ortamına giren genç kendini yeni bir sosyal çevre içinde bulmaktadır. Üniversite ortamı, farklı bir boyutta kişinin yeni bir sosyal çevrede ilişkilerini sürdürmesini gerektirmektedir. Yurt ortamı, sınıf atmosferi kişiye yeni sosyal çevre olabilecek nitelikteki etkileşim hedefleri, yeni sosyal becerileri ve çabaları zorunlu kılmaktadır.

Yurtların temel amacı, öğrencilerin çağın gereklerine uygun, modern ortamlarda huzur ve güven ortamı içerisinde barındırılması, sosyal, kültür ve sportif yönden gelişmeleri için gerekli olan her türlü hizmetin yerine getirilmesidir. Ocak – Mart 2009 tarihlerinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Gençlik Çalışmaları Birimi tarafından 425 öğrenci ile yüz yüze yapılan “Gençler ve Barınma’ konulu araştırmada öğrencilerin % 38,2’sinin öğrenci evi/ kiralık evde, % 34,2’sinin ailesinin yanında ve %10,9’unun yurtta kaldığı belirlenmiştir. “Eğer tercih etme imkânınız olsaydı nerede kalmak isterdiniz?” sorusuna katılımcıların % 67,8’inin ‘öğrenci evi/kiralık ev’ cevabını verdiği görülmektedir (Özer & Kurtaran, 2009, http:// tr.scribd.com). Yurt memnuniyeti üzerine yapılan bir başka araştırmada da, yurt odasının ‘geniş’ olarak algılanmasının öğrencilerin memnuniyetini arttırdığı tespit edilmiştir (Kaya & Erkip, 2001). Yurtta  barınan üniversite öğrencilerinin ruh sağlığını etkileyen psikolojik faktörler üzerine yapılan bir araştırmada ise, öğrencilerin göreli olarak özgür bir ortama adım attıkları, yeni ilişkiler ve arkadaşlıklar geliştirdikleri bu dönemde, özellikle de orta büyüklükteki kentlerde boş zamanlarının büyük bir bölümün yurtlarda geçirdikleri ve birçok olumlu ve olumsuz alışkanlıklar kazanabilecekleri ifade edilmiştir.

Yapılan bir araştırma’da  öğrenciiler, aileden uzakta eğitim görmenin, yurtta veya kiralık evde yaşamanın kendilerine olan güvenlerini attırdığını, kendi ayakları üzerinde kalabilme yeterliği kazandırdığını ifade etmişlerdir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir