YURT ANKARA

YURT ANKARA

http://www.eyubogluyurt.com Özel Eyubuoğlu Yurtları

http://www.eyubogluyurtlari.com

YURT ANKARA

Mustafa Kemal Atatürk, Ankara’nın başkent olmasıyla ilgili TBMM de alınan karara dair, Nutuk’ta şöyle demişti: “Kanun teklifi, 13 Ekim 1923 tarihinde uzun görüşme ve tartışmalardan sonra çok büyük bir çoğunlukla kabul edildi Yurt Ankara.  Kabul edilen kanun maddesi şudur: Türkiye Devleti’nin başkenti Ankara şehridir.”

Ruhi Su’nun seslendirdiği ‘Ankara’nın Taşına Bak’ türküsü, ülkemizdeki en çok bilinen türküler arasında yer alıyor. Ankara’nın taşına bak / Gözlerimin yaşına bak / Uyan uyan Gazi Kemal Şu feleğin işine bak! / Kılıcını vurdum taşa / Taş yarıldı baştan başa / Uyan da bak Gazi Kemal / Başımıza gelen işe. / Ankara’nın dardır yolu / Düşman aldı sağı, solu. / Sen gösterdin Paşam bize / Böyle günde doğru yolu.

Ankara halkı, muzaffer Gazi Mustafa Kemal’e, onun hayatı boyunca taşıdığı bir unvanı, “ANAKARA HEMŞEHRİLİĞ ” ni vermişti. Ankara’nın bu yürekten tevcihi , M.Kemal’in 2 Ekim 1922 ’de İzmir’den zafer dönüşünde kendisine bir mazbata halinde, Belediye Başkanlığınca arz olunmuştu. G.M.Kemal, üç gün sonra (5 Ekimde 1922) tarihinde yazdığı  mektubu ile halka teşekkür etmiş ve Ankara’nın İstiklâl Savaşı’ndaki müstesna yerini ifade etmişti.Eski Ankaralıların davranışını belirleyen ilke gelenektir. Yeni Ankaralılar ise değişimi anlamaya ve uygulamaya daha açıktır (Tanrıkulu, 1985). Bu grupların bir arada olmasını sağlayan temel unsur ise yaşanan Cumhuriyet coşkusudur.

 

Ankara’da başkentlik kararının ardından başlayan bu değişimi en hızla benimseyen grup kente dışarıdan gelen çoğu İstanbul kökenli büyük memur kitlesidir. Öyle ki Ankara’da 1927 yılında çalışan nüfusun neredeyse yarısını asker ve sivil bürokratlar oluşturmaktadır. Yeni bir yaşam biçiminin öncüsü olan ve Yeni Ankaralı olarak adlandırılan bu grup ile kentte yaşayan ve Eski Ankaralı olarak adlandırılan grup Ankara’da kimi zaman birbirleri ile çatışan ikili bir nüfus yapısının ortaya çıkmasına yol açmıştır (Nalbantoğlu, 1984). Eski Ankaralıların davranışını belirleyen ilke gelenektir. Yeni Ankaralılar ise değişimi anlamaya ve uygulamaya daha açıktır (Tanrıkulu, 1985). Bu grupların bir arada olmasını sağlayan temel unsur ise yaşanan Cumhuriyet coşkusudur.

 

Yurt Ankara , Eyüboglu Beştepe Özel Erkek Öğrenci   Yurdu , tecrübeli kadrosu ve kaliteli hizmet anlayışı ile Ankara ‘da otel konforunda barınma hizmeti vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir